Velkommen her i Place4music`s webshop . Vores showroom ligger på Amager , her kan du også afh.dine bestillinger efter aftale, husk der er fri parkering i 3 timer lige foran vores showroom.
Vi undskylder der kan forekomme forsinkelser på pakning af varer den næste tid grundet sygdom , der skal bekæmpes.
Tilbud!

UFO – High Stakes & Dangerous Men + Lights Out In Tokyo – Live – Cd (2022)

Den oprindelige pris var: 149,95 kr..Den aktuelle pris er: 119,95 kr..

Trackliste Cd

High Stakes & Dangerous Men
1-1. Borderline
1-2. Primed For Time
1-3. She’s The One
1-4. Ain’t Life Sweet
1-5. Don’t Want To Lose You
1-6. Burnin’ Fire
1-7. Running Up The Highway
1-8. Back Door Man
1-9. One Of Those Nights
1-10. Revolution
1-11. Love Deadly Love
1-12. Let The Good Times Roll
Lights Out In Tokyo – Live
2-1. Running Up The Highway
2-2. Borderline
2-3. Too Hot To Handle
2-4. She’s The One
2-5. Cherry
2-6. Back Door Man
2-7. One Of Those Nights
2-8. Love To Love
2-9. Only You Can Rock Me
2-10. Lights Out
2-11. Doctor Doctor
2-12. Rock Bottom
2-13. Shoot Shoot
2-14. C’mon Everybody

Ikke på lager

Varenummer (SKU): .5013929927728 Kategorier: , , , , Tag:

Beskrivelse

High Stakes & Dangerous Men + Lights Out In Tokyo – Live – 2 x Cd Reissue, Remastered

Anført af Phil Mogg, det eneste bandmedlem, der har været med i alle besætninger i UFO’s mere end 50-årige karriere, blev dannelsen fuldendt af guitaristen Laurence Archer (Grand Slam/Wild Horses/Lautrec) og trommeslageren Clive Edwards (Uli Jon Roth/Wild Horses/Bernie Marsden).

»High Stakes And Dangerous Men« er det eneste UFO-album, der indeholder guitaristen og trommeslageren, og Archer og Edwards havde de rigtige musikalske værktøjer og rockretning til UFO.

Den første UFO-besætning før Michael Schenker havde opnået et popularitetsniveau i Japan i begyndelsen af 1970’erne, der kunne konkurrere med Beatlemania, så det var kun logisk, at de indspillede deres tredje livealbum “Lights Out In Tokyo” på turnéen til støtte for “High Stakes & Dangerous Men”. Albummet blev indspillet den 20. juni 1992 på Club Citta i Tokyo og indeholder et godt udvalg fra hendes sidste værker med »Running Up The Highway«, »Borderline«, »She’s The One«, »Back Door Man« og »One Of Those Nights«.

Sættet indeholder selvfølgelig en række klassikere som “Lights Out”, “Rock Bottom” og “Doctor Doctor” og slutter med “Shoot Shoot” (oprindeligt fra UFO’s “Force It” LP) og Eddie Cochran-klassikeren “C’mon Everybody”.

Udgivet 22 Juli 2022

Anmeldelser

Der er endnu ikke nogle anmeldelser.

Vær den første til at anmelde “UFO – High Stakes & Dangerous Men + Lights Out In Tokyo – Live – Cd (2022)”